top of page

CO TO LARP?

 

Można tłumaczyć larpy na wiele sposobów. Prawdopodobnie najlepiej zrobili to nasi przyjaciele z Czech, tworząc filmik "Co je to larp?" dostępny powyżej. Jeśli jednak to nie wystarcza, poniżej znajdziecie kilka podstawowych definicji i informacji.

 

Najprościej
 

Larpy to jak gra w kowbojów i Indian, tylko że w niesamowitych strojach, spektakularnych miejscach, z epicką fabułą oraz (najczęściej) dla dorosłych.

 

W Polsce można zagrać w larpy o każdym budżecie i dla ludzi w każdym wieku. Odbywają się zarówno wielkie gry międzynarodowe na setki osób, jak i małe lokalne wydarzenia dla kilku graczy.

 

Larpy to przygoda dla każdego.

 

Rodzaje larpów
 

Istnieją różne rodzaje larpów. Część odbywa się w pomieszczeniach, a część pod gołym niebem. Jedne trwają kilka godzin, inne kilka dni. Niektóre są przeznaczone dla setek graczy, podczas gdy w innych wziąć udział może tylko kilka osób. Wikipedia wyróżnia kilka gatunków, jednak na pewno nie jest to pełna lista (ani najłatwiejsza w odbiorze)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trudniej
 

Larp (ang. live action role-playing) – spotkanie graczy, którzy poprzez swoje role odnoszą się do siebie w ramach fikcyjnego świata.

 

Larp to wydarzenie, podczas którego uczestnicy (gracze) wcielają się w role (postacie), przy zachowaniu założenia tożsamości ciała gracza oraz postaci; posiadające zbiór zasad oraz początek oraz nieposiadające sztywnego scenariusza (w rozumieniu scenariusza teatralnego).

 

Możliwe jest zaistnienie takiego wydarzenia, dla którego jedynie część uczestników będzie graczami odgrywającymi postacie. W takiej sytuacji granice larpa wytycza zbiór zasad. Uczestnik wydarzenia, który nie został uświadomiony o jego zasadach nie może być graczem w larpie (nie wie, że uczestniczy w grze – przez niego wydarzenia traktowane są przez pryzmat rzeczywistości), a dla larpa spełnia rolę środowiska, w którym larp się odbywa. Od przyjętego zbioru zasad zależy, jakie warunki muszą być spełnione, by uczestnik stał się graczem (obecność na larpie od samego początku, rozmowa z organizatorem wydarzenia, spontaniczne odgrywanie roli).

 

- D.Dembinski (2013), http://larpbase.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akademicko
 

Powstało mnóstwo publikacji i artykułów na temat teorii larpowej. Żadna z nich nie rości sobie prawa do bycia Biblią larpów, jednak wiele z nich próbuje wytłumaczyć (lepiej lub gorzej), o co w tych larpach chodzi. Najpełniejszą listę publikacji larpowych (także w języku polskim) znaleźć można na larpbase.pl.

 

 

 
bottom of page