o larpach
DLA MEDIÓW
"One of the most engaging experiences in history"
Poniżej znajduje się kilka tekstów przeznaczonych do swobodnego użytku w mediach. Jeśli potrzebujesz tekst tłumaczący czym są larpy - możesz skopiować to, co przygotowaliśmy poniżej.
Jeśli jako źródło podasz "larpy.pl" będziemy szczęśliwi, ale nie jest to wymagane.
Larpy to jak gra w kowbojów i Indian, policjantów i złodziei, czy inne które pamiętam z podwórka gdy bawiliśmy się w nie jako dzieci, tylko że w niesamowitych strojach, spektakularnych miejscach oraz epicką fabułą.
To gry w których uczestnicy w przygotowanej scenografii (lub też bez niej) wcielają się w role i w ciągu kilku chwile wstępują do określonego świata, rzeczywistego lub fikcyjnego, znanego z kart książek czy filmów lub też całkowicie od podstaw wymyślonego. Mają wpływ na kształtowanie się tego świata, osobistych relacji z innymi bohaterami. Mogą jako postacie realizować swoje osobiste cele lub też ponosić porażki, przezywać mrożące krew w żyłach przygody, wszystko dzięki otwartemu scenariuszowi.
To aktywność dla każdego, grupy przyjaciół chcącej spędzić aktywnie swój wolny czas po pracy, rodziny która postanawia iekonwencjonalne spędzić wakacje, ludzi chcących poznać nowych znajomych i wraz z nimi przeżyć coś niezwykłego.
Larp to gra. To fascynująca forma gier teatralnych, aktywność na pograniczu gry i sztuki, w której uczestnicy głęboko wcielają się w role i mają wspólny wpływ na otwarty scenariusz.
Larpy to tak szeroka gama gier, że obserwując skrajne typy larpa rozpoznasz w nich ogromne, średniowieczne bitwy, wysoce artystyczne interpretacje dzieł literackich, lekkie sitcomy czy psychologiczne dramy. Larpy mogą odbywać się pod gołym niebem, w wielkich fortecach i zamkach, w podziemiach, na scenie, czy po prostu w jednym lub kilku pomieszczeń. Właściwie mogłyby się też odbyć na basenie, w kuchni czy podczas spektaklu w operze. W larpach mogą brać udział nie tylko młodzi dorośli, ale i dzieci, nastolatki czy 80-letni emeryci.
Mogą być to wielkie terenówki w których setki uczestników odtwarzają wspólnie świat (Oldtown, Kriegshjarta), chambery - czyli larpy “w piwnicach”, z małą ilością uczestników zazwyczaj w jednym pomieszczeniu (“All my loving”), jeepformy - wolne formy improwizacyjne (“Snow”, “Sokrates”), wysokobudżetowe blockbustery (“College of Wizardry”), westerny (“Hell on Wheels”), opowieści drogi (“On the Road”). Mogą nas głęboko poruszać (“Wszystko dla N.”), mogą traktować o poważnych temat, edukować, zmuszać do refleksji (“Just a little lovin’”) Larpy mogą być wszystkim. To właśnie sprawia, że są tak fascynujące, wciągające i niesamowite.
Larpy już teraz są powszechnie znane w krajach skandynawskich, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Republice Czeskiej jako doskonała metoda edukacji oraz zaangażowania młodzieży w kulturę i sztukę. Ostatnio także w Polsce, gdzie media głównego nurtu szeroko mówiły i pisały o takich wydarzeniach jak College of Wizardry czy Witcher School. Edu-larpy (larpy edukacyjne) stają się coraz popularniejszą formą nauczania, aktywnie włączającą uczniów proces zdobywania wiedzy.
Organizowane są larpy dla dzieci (“Akademia Bohaterów”) gdzie najmłodsi mogą przeżywać epickie przygody w fantastycznych światach pod opieką doświadczonych larpowców.
A wystarczy wiedzieć jedną rzecz.
Larp to wcielanie się w role.